Fara Frýdlant

Dětřichov - kostel sv. Anny

Autor: Václav Sedlář, publikováno dne: 02.05.2014 21:20:00
Kostel postavený v roce 1409 byl zasvěcen sv. Anně. V Dětřichově byly odevzdány 4 zvony, nově byly vysvěceny v roce 1921. Tyto zvony odlila firma Rich. Herolda z Chomutova za 40 568.-Kč Popis zvonů : Velký zvon (480 kg), menší ”Anna”(244 kg), ”Marie - královna míru” (156 kg), malý ”Josef”(70 kg), ”Umíráček” v márnici nahrazen nebyl.

Další zajímavosti :

Železný kříž na pískovcovém podstavci z roku 1833 na křižovatce silnic Frýdlant – Albrechtice – Dětřichov.

Z Dětřichova je na horizontu Vysokého vidět ruinu větrného mlýna. Legenda o vzniku Vysokého praví:

V roce 1600 byla Kateřina z Redernů se svou společnosti na lovu, při němž se dostali na vrchol kopce, který má dnes název Vysoký. V tu dobu tam byl ještě prales a jen několik uhlířů bydlících v nuzných příbytcích tam pálilo v milířích uhlí. Na tomto místě vyvěral také pramen čisté vody, u něhož mohli Kateřina a její doprovod uhasit žízeň. Sama Kateřina jako první pramen ochutnala. Na tomto místě s krásnými pohledy na hory se chvíli zdrželi. V tuto dobu se Kateřině vnuknul nápad na místě odpočinku založit osadu. Uzavřela tedy smlouvu s tesařem z Nové Vsi, aby “u lesíka“ postavil 13 dřevěných chalup. Kateřině se však tesařovo dílo nelíbilo a také mu to dala patřičně najevo, on sám si pak sáhl na život. Z prvních 13 domků na Vysokém stojí pouze stodola s číslem 4. Její krovy dokazují mohutnost a houževnatost stromů které v tu dobu na tomto místě rostly. Všechny domy byly v době první Slezské války 1744 s Prusy vypáleny. I dům číslo 4 byl vypálen.

Stejný osud jako Kateřinu z Redernů potkal pruského generála Rothenburga, který rovněž na tomto místě rozbil svůj stan. Pramen, z kterého Kateřina s chutí pila, vyvěrá ještě dnes. Jeho vody zásobují studni při hostinci na Vysokém s č.p.1.

Zajímavá je skutečnost, že 30. říjnem 1610 začíná kronika Vysokého. Tato skutečnost dokazuje, že zástupcem práva na Vysokém v roce 1605 byl Mathes Schmid.