Katolíci (Brian Moor)

Autor: Martina Sedlářová, publikováno dne: 16.08.2014 22:32:38
Film Katolíci s náboženským tématem podle románu irského spisovatele Briana Moora, natočený v roce 1973, se zabývá rozporem mezi tradicí a novotami zavedenými v katolické církvi po 2. vatikánském koncilu.

Drama staví na konfliktu po-koncilního modernismu s katolickou tradicí. Modernistického řeholníka tu reprezentuje americký kněz Kinsella, pověřený Vatikánem „usměrnit zaostalé mnichy“ s tradiční zbožností na odlehlém irském ostrově. Zcela zásadním problémem je otázka sloužení mše svaté: tradičním způsobem latinsky a směrem k východu versus nově, to je v národním jazyce směrem k lidu, což Vatikán po 2. vatikánském koncilu zavedl. S tím ovšem souvisí celá řada dalších převratných změn: pojetí svátostí, víra v transsubstanciaci, zpovědní praxe atd. atd. Jakkoliv si tu režisér Jack Gold dovolil ukázat církev po 2. Vatikánu již v podstatě revolučně přetavenou v jakési synkreticko-ekumenické nové náboženství, přece jen ostřím logických otázek tne do živého a v mnoha směrech není až tak daleko od skutečnosti. Myšlenkově je film navíc zkomplikován postavou opata tradiční mnišské komunity, který ztratil (dočasně?) víru.

Konec je otevřený a zdá se, že je jen na divákovi, jak si vše přebere. Rozhodně se nejedná o vysloveně katolický film, který by povzbuzoval diváka ve víře a rozněcoval v jeho nitru hřejivou radost. Jeho přínos je dle mého názoru především v tom, že provokuje k přemýšlení.

Zdroj: CSFD.cz

Z hodnocení uživatelů:
(Una111): Dlouho jsem se na tenhle film těšila a rozhodně jsem nebyla zklamaná! A vzhledem k tomu, že jsem ho viděla až nyní, počátkem roku 2014, považuji oba autory (Golda i Moora) takřka za VIZIONÁŘE! K mému úžasu mnohé, co se dnes odehrává, předvídají už v r. 1973 (resp. 1972), tj. krátce po II. Vatikánském koncilu, který měl tzv. "otevřít církev světu", což se bohužel skutečně podařilo! O katastrofálních následcích II. vatikánského koncilu pro katolickou církev, hovoří dokument, který je možné shlédnout na YouTube . Doporučuji!

Film Katolíci je dostupný i s českými titulky na YouTube, nebo na Gloria.tv.