Fara Frýdlant

Uganda - základní informace

Autor: Václav Sedlář, publikováno dne: 08.05.2014 01:01:38
Uganda se nachází ve východní Africe. Sousedí se Súdánem, Keňou, Tanzanií, Rwandou a Kongem. Zabírá plochu 237.000 km a má 25 milionů obyvatel. Hlavním městem je Kampala.

Uganda je vlastí mnoha etnických skupin, nejpočetnější jsou Buganda a Karamodžong. Kromě angličtiny, která je úředním jazykem, se zde hovoří dalšími přibližně 40 různými jazyky, z nichž nejvíce lidí používá jazyk Luganda. Většina lidí se hlásí ke křesťanství (66%), dále islámu (16%) a přírodnímu náboženství. Uganda je převážně zemědělská. Jen 12 % obyvatel žije ve městech. Pěstují se hlavně banány a to několik druhů, cukrová třtina, rajčata, brambory. Na vývoz jde však jen káva a čaj, jejichž ceny však na světových trzích vytrvale klesají.

Uganda je jednou z nejkrásnějších zemí Afriky Winston Churchill ji při své návštěvě právem nazval „perlou Afriky“. Leží na rovníku a má tedy tropické podnebí s letním počasím po celý rok. Vysoká nadmořská výška ji však chrání před nesnesitelnými vedry. Nejtepleji je zde od prosince do února, kdy teploty vystupují na 29° C, nejdeštivějšími měsíci jsou duben a září.

Navzdory příjemnému klimatu je Uganda jedním z nejchudších a neméně rozvinutých států světa. Na její neutěšené situaci se podílela její pohnutá historie. V roce 1962 získala Uganda samostatnost na Velké Británii. Již o čtyři roky později provedl tehdejší ministerský předseda, Milton Obote, státní převrat. Zahájil tím vládu nedemokratických režimů hrubě porušujících lidská práva, které destabilizovaly zemi až do 80. let. Nejkrvavější bylo období generála Idiho Amina v letech 1971-79, kdy bylo zavražděno 300 000 Uganďanů, došlo k vyhnání podnikavé indické menšiny a následnému rozvratu ekonomiky. Jeho vláda skončila až po invazi vojsk z Tanzánie. Poté se k moci dostává ještě jednou Milton Obote, který nastolil krutou vojenskou diktaturu. Těsně po jeho nástupu se na západě země zformovala partyzánská armáda vedená Jowerim Musevenim. V zemi se rozpoutala občanská válka, ve které patřilo k běžným praktikám využívání dětských vojáků. Museveni zvítězil a v roce 1986 se dostal k moci. Jeho vláda se ukázala být mnohem demokratičtější než ty předchozí. Nicméně, jeho v pořadí již čtvrté znovuzvolení do funkce prezidenta v roce 2006 přináší řadu pochybností.

Uganda stále bojuje s obrovským státním dluhem, negramotností a s ní souvisejícím vysokým počtem obyvatel nakažených virem HIV a dalšími nemocemi – jakými je malárie, břišní tyfus, žloutenka, žlutá zimnice. Epidemie AIDS, jímž jsou v Ugandě nakaženy asi 2 miliony lidí navíc brání jakémukoliv ekonomickému růstu.

Školní systém tvoří:
  • 3 předškolní třídy
  • 7 tříd základní školy, zakončeno celostátními zkouškami
  • 6 tříd střední školy


Po 4. ročníku může dítě pokračovat na technické škole. Po 6. ročníku se skládají zkoušky obdobné naší maturitě, po ní může dítě studovat dvouletou nástavbu a stát se např. učitelem, zdravotní sestrou. Na základě výsledků „maturity“ lze získat státní stipendium. Z vesnických škol, kam chodí naše děti, je to však velice obtížné.

Rozvrh:

Vyučování probíhá v angličtině a rozvrh se od českého moc neliší. na základní škole mají děti čtení, psaní, matematiku, občanskou výchovu, náboženství, tělocvik, kreslení, angličtinu a místní jazyk Luganda.

Na střední škole mají další předměty jako rodinnou výchovu, vědy (chemie, fyzika a biologie dohromady), ruční práce, dílny, zeměpis, dějepis a náboženství (základy křesťanství, islámu a dalších světových náboženství).

Prázdniny:
  • prosinec a leden – hlavní „letní“ prázdniny
  • 2 týdny v květnu, 2 týdny v září
  • začátek školního roku – 1. týden v únoru