Arnoltice - kostel sv. Máří Magdalény

Autor: Václav Sedlář, publikováno dne: 02.05.2014 21:00:00
Roku 1738-39 byl kostel znovu postaven patronem a tehdejším majitelem panství Frýdlant Filipem Josefem z Gallasu. Samozřejmě, že přestavba byla v barokním slohu a jejím autorem byl pražský stavitel J.Schödel. Samotnou stavbu provedl jistý zednický mistr z Liberce. Kromě kostela je v obci ještě barokní kaple z r. 1786. V 16. a na počátku 17.století působili v Arnolticích protestantští duchovní. Mimo jiné Lorenz Frank, Bedřich Mücke. Posledním protestantským farářem byl v Arnolticích Kristian Stark. Ten zde působil až do roku 1624, kdy byly Arnoltice přifařeny ke katolické frýdlantské faře. Roku 1684 se stal arnoltický kostel filiálkou fary ve Vsi a od roku 1741 byl připojen k Bulovce.

Největší ze třech zvonů, který se zmiňuje o rodině Kyawů je bohatě zdoben listy a reliéfy. Je na něm také napsáno: „Ohněm plul jsem já, odléval mě Martin Wiegel ze Zhořelce“. Rodina Kyawů měla v erbu orlí křídlo a dvě stejná křídla i jako ozdobu helmy. Po obou stranách ozdoby helmy můžeme číst I.V.Kyaw, což znamená Ioachym von Kyaw a rok 1604. To vše znamená, že tento největší zvon ze tří byl pořízen Ioachymem z Kyaw. Tento zvon se jako jediný dochoval do dnešních dob i přesto, že byl od roku 1986 odvezen do Varnsdorfu. 22.června 1995 byl opět vrácen do arnoltického kostela a stal se tak jedním z mála dochovaných kostelních zvonů na Frýdlantsku. Původní malý a střední zvon se nedochovaly, roku 1916 byly přetaveny pro válečné účely. 1. 7. 1925 jsou nahrazeny zvony ”Josef” vážícím 126 kg a zvonem ”Marie” vážícím 89 kg. Odlity byly u Wintra v Broumově za 6930,-Kč.